Amperage Rating1.9/0.95 AApplication TypeGeneral Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range1000:01:00Diameter5.75 inEnclosure TypeTotally Enclosed Fan CooledFrame56CFrequency60 HzHP0.5Insulation ClassClass FLength10.49 inMaterialAluminum AlloyMounting TypeNEMA C-FacePhase3RotationReversibleRPM1720Service Factor1.15Shaft Diameter0.625 inShaft Length1.88 inSpecial FeaturesVector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating104 deg FTorque Rating18.3 in-lbTypePremium EfficientVoltage230/460
| Amperage Rating | 1.9/0.95 A |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 1000:01:00 |
| Diameter | 5.75 in |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Frame | 56C |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 0.5 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 10.49 in |
| Material | Aluminum Alloy |
| Mounting Type | NEMA C-Face |
| Phase | 3 |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 1720 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625 in |
| Shaft Length | 1.88 in |
| Special Features | Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | 104 deg F |
| Torque Rating | 18.3 in-lb |
| Type | Premium Efficient |
| Voltage | 230/460 |