Amperage39.4Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame364THeight18.15 inHP40Hz60Insulation ClassClass FLength29.13 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter2.375 inShaft Length5.88 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating178 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage575Width18.31 in
| Amperage | 39.4 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 364T |
| Height | 18.15 in |
| HP | 40 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 29.13 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.375 in |
| Shaft Length | 5.88 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 178 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 575 |
| Width | 18.31 in |