Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature Current1.6aArmature current1.6 aArmature Inductance39.666mHArmature inductance39.666 mHArmature Inertia6.318LI²Armature inertia6.318 LI²Armature Resistance4.331ohmsArmature resistance4.331 ohmsArmature Voltage180VArmature voltage180 VBase IndicatorNoMountingBase indicatorNo mountingBase Speed1750rpmBase speed1750 RPMBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Drip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame42CZFrame MaterialSteelFrame materialSteelHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterInsulation ClassFInsulation classFLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size2@18AWGMotor lead quantity/wire size2 @ 18 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Output Power0.330HPOutput power0.330 HPOverall Length11.41 inProduct FamilyGeneralPurposeProduct familyGeneral PurposePulley End Bearing TypeSealedBearingPulley end bearing typeSealed bearingRoHS StatusROHSCOMPLIANTRoHS statusROHS compliantService Factor1Service factor1.00Shaft Diameter0.500 inShaft Extension LocationPulleyEndShaft extension locationPulley endShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft RotationReversibleShaft rotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerShaft slinger indicatorNo slinger
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature Current | 1.6a |
| Armature current | 1.6 a |
| Armature Inductance | 39.666mH |
| Armature inductance | 39.666 mH |
| Armature Inertia | 6.318LI² |
| Armature inertia | 6.318 LI² |
| Armature Resistance | 4.331ohms |
| Armature resistance | 4.331 ohms |
| Armature Voltage | 180V |
| Armature voltage | 180 V |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base indicator | No mounting |
| Base Speed | 1750rpm |
| Base speed | 1750 RPM |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 42CZ |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@18AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 2 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Output Power | 0.330HP |
| Output power | 0.330 HP |
| Overall Length | 11.41 in |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley end bearing type | Sealed bearing |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |