Ambient temperature (°C)40Amperage1.30/1.00Assembly/box mountingF1 onlyCENCountry of originMexicoCSAYCurrent5.3,2.9 ADesign code2VTDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency64 %Electrical typeSplit phaseEnclosureDrip proofFrame48ZFrame length6.75 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHTC8501.40.4040Insulation classBIP code22KVA codePMotor orientationHorizontalMountingResilient baseNumber of speeds2Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP0.33,0.11 HPOutput KW0.25 kWOverall Length10.31 inPackaged height7.75 inPackaged length13.25 inPackaged width8 inPhase1Poles4//6Power factor65.5Resistance main0 ohmsRotationSelective counterclockwiseRPM1500Service factor1.25Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension1.56 inShaft typeSingle special extensionSpeed1725,1150 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.30/1.00 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 5.3,2.9 A |
| Design code | 2VT |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 64 % |
| Electrical type | Split phase |
| Enclosure | Drip proof |
| Frame | 48Z |
| Frame length | 6.75 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HTC | 8501.40.4040 |
| Insulation class | B |
| IP code | 22 |
| KVA code | P |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Resilient base |
| Number of speeds | 2 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 0.33,0.11 HP |
| Output KW | 0.25 kW |
| Overall Length | 10.31 in |
| Packaged height | 7.75 in |
| Packaged length | 13.25 in |
| Packaged width | 8 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4//6 |
| Power factor | 65.5 |
| Resistance main | 0 ohms |
| Rotation | Selective counterclockwise |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1.25 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 1.56 in |
| Shaft type | Single special extension |
| Speed | 1725,1150 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |