Amperage60/34Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame447TSHeight22.4 inHP250Hz60Insulation ClassClass FLength39.5 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter2-3/8 inShaft Length4-3/4 inSpecial FeaturesMedium Voltage MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating740 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage2300/4160Width22 in
| Amperage | 60/34 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 447TS |
| Height | 22.4 in |
| HP | 250 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 39.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2-3/8 in |
| Shaft Length | 4-3/4 in |
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 740 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 2300/4160 |
| Width | 22 in |