Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.2 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7121-9039Frame3.3Frame length2.68 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingLugNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/25 HPOutput KW0.03 kWOverall Length5.54 inPackaged height9 inPackaged length6.5 inPackaged width5.13 inPhase1Poles2RotationCounterclockwise shaft endRPM3000Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension2.32 inShaft typeFlatSpeed3000 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 VYORK024-25395-000
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.2 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7121-9039 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 2.68 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Lug |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/25 HP |
| Output KW | 0.03 kW |
| Overall Length | 5.54 in |
| Packaged height | 9 in |
| Packaged length | 6.5 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 3000 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 2.32 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3000 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |
| YORK | 024-25395-000 |