Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage52.000A@230.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load91.7%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame284TCFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps26.0aHP20Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterReadyKVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead Quantity/Wire Size9@10AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type4072MMotor Weight493Mounting ArrangementF1Number of Poles6Output @ Frequency20.000HP@60HZOverall Length28.14INPhase3Power Factor78Product FamilyWDAllSDNon-EncapsulatedPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter1.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1180rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 52.000A@230.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 284TC |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 26.0a |
| HP | 20 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@10AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 4072M |
| Motor Weight | 493 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 20.000HP@60HZ |
| Overall Length | 28.14IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 78 |
| Product Family | WDAllSDNon-Encapsulated |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1180rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |