Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.80 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame3.3Frame length2.82 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/20 HPOutput KW0.04 kWOverall Length6.57 inPackaged height4.5 inPackaged length8 inPackaged width4.5 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endShaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension2.30 inShaft typeFlatSpeed1500 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.80 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 2.82 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/20 HP |
| Output KW | 0.04 kW |
| Overall Length | 6.57 in |
| Packaged height | 4.5 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 4.5 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 2.30 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1500 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |