Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.6 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFASCO7186-0028Frame42Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classBMountingResilient RingsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/4 HPOutput KW0.19 kWOverall Length8.67 inPackaged height10 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles6Replaced ByD1016ARotationClockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension3.51 inShaft typeFlatSpeed1100 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.6 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7186-0028 |
| Frame | 42 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/4 HP |
| Output KW | 0.19 kW |
| Overall Length | 8.67 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Replaced By | D1016A |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 3.51 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1100 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |