Ambient temperature (°C)40Amperage1.58CENCountry of originMexicoCSAYDrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorFASCO7124-0263Frame48Frame length3.45 inFrame MaterialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/4 HPOutput KW0.19 kWPackaged height5.63 inPackaged length15 inPackaged width5.63 inPoles4RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft extension5.94 inShaft typeDouble flatSpeed1625 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognized
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.58 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| FASCO | 7124-0263 |
| Frame | 48 |
| Frame length | 3.45 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/4 HP |
| Output KW | 0.19 kW |
| Packaged height | 5.63 in |
| Packaged length | 15 in |
| Packaged width | 5.63 in |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 5.94 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 1625 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |