Amperage49/28Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame445TSHeight22.4 inHP200Hz60Insulation ClassClass FLength36 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter2-3/8 inShaft Length4-3/4 inSpecial FeaturesMedium Voltage MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating295 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage2300/4160Width22.1 in
| Amperage | 49/28 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 445TS |
| Height | 22.4 in |
| HP | 200 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 36 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2-3/8 in |
| Shaft Length | 4-3/4 in |
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 295 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 2300/4160 |
| Width | 22.1 in |