Amperage70/35Application TypeGeneral Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame286TSCHeight17.3 inHP30Hz50/60Insulation ClassClass FLength27 inMaterialCast IronMounting TypeC-Face FootedPhase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Size1-5/8 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating44.5 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460
| Amperage | 70/35 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 286TSC |
| Height | 17.3 in |
| HP | 30 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 27 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1-5/8 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |