Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque40.2LB-FTCurrent @ Voltage7.000A@230.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load88.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame184CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps3.5aInsulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeMLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C4.2188OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque28.2LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@16AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3644MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency2.000HP@60HZOverall Length17.17INPhase3Power Factor60Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque21.6LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneService Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1175rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current27.5AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load34°CTemp. Rise @ S.F. Load39°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency208.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 40.2LB-FT |
| Current @ Voltage | 7.000A@230.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 88.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 184C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 3.5a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | M |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 4.2188OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 28.2LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@16AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3644M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 2.000HP@60HZ |
| Overall Length | 17.17IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 60 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 21.6LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1175rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 27.5A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 39°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 208.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |