Amperage655Application TypeGeneral Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower MotorsBearing TypeBall/RollerConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame5810USSHeight35.6 inHP600Hz60Insulation ClassClass FLength72.5 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Size2-3/8 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating880 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage460
| Amperage | 655 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 5810USS |
| Height | 35.6 in |
| HP | 600 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 72.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 2-3/8 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 880 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 460 |