ApprovalsCE,EAC,CSACOMP,URAxial load max350 kgBreakdown torque200 %Built-in motor protectionCONTACTBuilt-in temp transmitterNoCapacitor size - start95 µF/220 VCos phi - power factor0.75Enclosure class (IEC 34-5)IP68HP0.75Insulation class (IEC 85)BKVA codeLLocked-rotor torque170 %Mains frequency60 HzMaximum ambient pressure (bar)15Maximum current consumption8.4 AModelBMoment of inertia0.0006 kg m²MotorStainless steelMotor diameter4 inMotor typeMS402Motor type 1-phaseCSIRMotor versionT40Product nameMS 402Product no96465608R a3.35 ohmR s115.0 ohmRated current8.4 ARated full-load torque2.33 NmRated power - P20.55 kWRated speed3450 rpmRated voltage1 x 230 VService factor1.50Shaft seal for motorLIPSEALStart methoddirect-on-lineStarting current410 %Staybolt5/16-24 UNFThermal protecinternalVoltage tolerance+10/-10 %WindingsEnamelled
| Approvals | CE,EAC,CSACOMP,UR |
| Axial load max | 350 kg |
| Breakdown torque | 200 % |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Built-in temp transmitter | No |
| Capacitor size - start | 95 µF/220 V |
| Cos phi - power factor | 0.75 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| HP | 0.75 |
| Insulation class (IEC 85) | B |
| KVA code | L |
| Locked-rotor torque | 170 % |
| Mains frequency | 60 Hz |
| Maximum ambient pressure (bar) | 15 |
| Maximum current consumption | 8.4 A |
| Model | B |
| Moment of inertia | 0.0006 kg m² |
| Motor | Stainless steel |
| Motor diameter | 4 in |
| Motor type | MS402 |
| Motor type 1-phase | CSIR |
| Motor version | T40 |
| Product name | MS 402 |
| Product no | 96465608 |
| R a | 3.35 ohm |
| R s1 | 15.0 ohm |
| Rated current | 8.4 A |
| Rated full-load torque | 2.33 Nm |
| Rated power - P2 | 0.55 kW |
| Rated speed | 3450 rpm |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Service factor | 1.50 |
| Shaft seal for motor | LIPSEAL |
| Start method | direct-on-line |
| Starting current | 410 % |
| Staybolt | 5/16-24 UNF |
| Thermal protec | internal |
| Voltage tolerance | +10/-10 % |
| Windings | Enamelled |