Duty / Condition TypeContinuous DutyEnclosure TypeTEFC (Totally Enclosed Fan Cooled)Frame MaterialSteelFrame Size143TCFrequency Rating60 Hz 60 HzFull Load Efficiency70.0 %Insulation ClassBMaximum Allowable Current6.9 to 7 A 14 AMotor Horsepower1 hpMotor Phase1 phMotor Poles4Motor Supply Voltage115/208-230 VMounting TypeC-Face Flange C-Face FlangeNEMA Design ClassLOpposite Drive End Bearing6205Overall Length (C-Dimension)12.4 inProduct TypesAC MotorsService Factor1.15Synchronous RPM1800 rpmThermal ProtectionManual ResetTorque48.66 ft-lbs
| Duty / Condition Type | Continuous Duty |
| Enclosure Type | TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | 143TC |
| Frequency Rating | 60 Hz 60 Hz |
| Full Load Efficiency | 70.0 % |
| Insulation Class | B |
| Maximum Allowable Current | 6.9 to 7 A 14 A |
| Motor Horsepower | 1 hp |
| Motor Phase | 1 ph |
| Motor Poles | 4 |
| Motor Supply Voltage | 115/208-230 V |
| Mounting Type | C-Face Flange C-Face Flange |
| NEMA Design Class | L |
| Opposite Drive End Bearing | 6205 |
| Overall Length (C-Dimension) | 12.4 in |
| Product Types | AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Synchronous RPM | 1800 rpm |
| Thermal Protection | Manual Reset |
| Torque | 48.66 ft-lbs |