Ambient temperature (°C)40Amperage.48CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.48 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFASCO7121-5906Frame3.3Frame length3.24 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBLength8.88 inMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/150 HPOutput KW0.01 kWOverall Length7.42 inPackaged height4.25 inPackaged length8.88 inPackaged width4.25 inPhase1Poles2RotationClockwise shaft endRPM3000Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension1.5 inShaft typeFlatSpeed3000 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | .48 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.48 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| FASCO | 7121-5906 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.24 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Length | 8.88 in |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/150 HP |
| Output KW | 0.01 kW |
| Overall Length | 7.42 in |
| Packaged height | 4.25 in |
| Packaged length | 8.88 in |
| Packaged width | 4.25 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 3000 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 1.5 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3000 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |