Ambient temperature (°C)40Amperage6.80CENCountry of originMexicoCSAYCurrent6.80 ADrive end bearingSleeveDutyContinuous air overElectrical typePermanent split capacitorEMERSONK55EJT7367EnclosureOpen air overFASCO7128-0165Frame48Frame length6.07 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzGE5KCP33PG502Insulation classBLength16.24Motor orientationAnyMountingResilient RingsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/3 HPOutput KW0.25 kWOverall Length10.14 inPackaged height6.02 inPackaged length16.24 inPackaged width6.04 inPhase1Poles8RotationCounterclockwiseService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension2.50 inShaft typeFlatSpeed825 RPMThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 6.80 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 6.80 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| EMERSON | K55EJT7367 |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7128-0165 |
| Frame | 48 |
| Frame length | 6.07 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| GE | 5KCP33PG502 |
| Insulation class | B |
| Length | 16.24 |
| Motor orientation | Any |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/3 HP |
| Output KW | 0.25 kW |
| Overall Length | 10.14 in |
| Packaged height | 6.02 in |
| Packaged length | 16.24 in |
| Packaged width | 6.04 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 8 |
| Rotation | Counterclockwise |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 2.50 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 825 RPM |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |