Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1 onlyCARRIERHC24AU700CEYCountry of originUnited States of AmericaCSAYCurrent5.0-4.8/2.4 ADesign codeBDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency80 %Electrical typeSquirrel cage induction runEnclosureTotally enclosed fan cooledFASCO7121-6325Frame56HCFrame length7.06 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHTC8501.52.4000Insulation classBIP code43KVA codeKMotor orientationHorizontalMountingRigid baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP1.50 HPOutput KW1.1 kWOverall Length16.72 inPackaged height8.12 inPackaged length19.88 inPackaged width10.25 inPhase3Poles4Power factor74Resistance main12.1 OhmsRotationReversibleService factor1.15Shaft diameter0.625 inShaft Diameter0.625 inShaft extension1.88 inShaft typeNEMA 56Speed1725 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage208-230/460 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CARRIER | HC24AU700 |
| CE | Y |
| Country of origin | United States of America |
| CSA | Y |
| Current | 5.0-4.8/2.4 A |
| Design code | B |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 80 % |
| Electrical type | Squirrel cage induction run |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| FASCO | 7121-6325 |
| Frame | 56HC |
| Frame length | 7.06 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HTC | 8501.52.4000 |
| Insulation class | B |
| IP code | 43 |
| KVA code | K |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Rigid base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 1.50 HP |
| Output KW | 1.1 kW |
| Overall Length | 16.72 in |
| Packaged height | 8.12 in |
| Packaged length | 19.88 in |
| Packaged width | 10.25 in |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Power factor | 74 |
| Resistance main | 12.1 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft diameter | 0.625 in |
| Shaft Diameter | 0.625 in |
| Shaft extension | 1.88 in |
| Shaft type | NEMA 56 |
| Speed | 1725 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230/460 V |