Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CArmature Current5.0aArmature Inductance5.119mHArmature Inertia6.318LI²Armature Resistance0.664ohmsArmature Voltage90VBase IndicatorNoMountingBase Speed2500rpmBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Drip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame42CZFrame MaterialSteelHeater IndicatorNoHeaterHP1.5Insulation ClassFLifting LugsNoLiftingLugsMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size2@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor StandardsNEMAMounting ArrangementF1Output Power0.500HPOverall Length10.10INProduct FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeSealedBearingRPM2500Service Factor1Shaft Diameter0.394INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlinger
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Armature Current | 5.0a |
| Armature Inductance | 5.119mH |
| Armature Inertia | 6.318LI² |
| Armature Resistance | 0.664ohms |
| Armature Voltage | 90V |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base Speed | 2500rpm |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 42CZ |
| Frame Material | Steel |
| Heater Indicator | NoHeater |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | F |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Standards | NEMA |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Output Power | 0.500HP |
| Overall Length | 10.10IN |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| RPM | 2500 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.394IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |