Agency ApprovalsCCSAUSAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque340LB-FTConduit Box MaterialCast IronConstant Torque Speed Range1Current @ Voltage30.000A@575.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load93.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCEnclosure ModificationSevereDuty
Key Features
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 326T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | No
- Heater
|
| High Voltage Full Load Amps | 30.0a |
| HP | 30 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter
- Duty
|
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard
- Lugs
|
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.4OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | Locked
- Bearing
|
| Locked-Rotor Torque | 188LB-FT |
| Max Speed | 1800rpm |
| Motor Lead Termination | Flying
- Leads
|
| Motor Letter Type | Three
|
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 326T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | No
- Heater
|
| High Voltage Full Load Amps | 30.0a |
| HP | 30 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter
- Duty
|
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard
- Lugs
|
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.4OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | Locked
- Bearing
|
| Locked-Rotor Torque | 188LB-FT |
| Max Speed | 1800rpm |
| Motor Lead Termination | Flying
- Leads
|
| Motor Letter Type | Three
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website
|