Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage35.400A@230.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load91.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame254TZFrame MaterialIronFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps17.7aHP15Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeNLifting LugsStandardLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@12AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type0756MMounting ArrangementF1Number of Poles2Output @ Frequency15.000HP@60HZOverall Length21.07INPhase3Power Factor86Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorTapped&KeyRodent ScreenNoneRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter1.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed3500rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage208-230/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 35.400A@230.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 254TZ |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 17.7a |
| HP | 15 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | N |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@12AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 0756M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 15.000HP@60HZ |
| Overall Length | 21.07IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped&Key |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 3500rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 208-230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |