Amperage62/31Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame284THeight14.48 inHP25Hz60Insulation ClassClass FLength23.82 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter1.875 inShaft Length4.62 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating74 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage230/460Width14.76 in
| Amperage | 62/31 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 284T |
| Height | 14.48 in |
| HP | 25 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 23.82 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875 in |
| Shaft Length | 4.62 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 74 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 230/460 |
| Width | 14.76 in |