Ambient temperature (°C)60CENCountry of originMexicoCSAYCurrent6.10 ADrive end bearingBallDutyContinuous air overElectrical typePermanent split capacitorEMERSONK55SFN8042EnclosureOpen air overFrame48Frame length5.07 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMotor orientationAnyMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/3 HPOutput KW0.25 kWOverall Length12.23 inPackaged height6.02 inPackaged length14.06 inPackaged width6.04 inPhase1Poles8RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.42 inShaft typeDouble flatSpeed825 RPMThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 60 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 6.10 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Continuous air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| EMERSON | K55SFN8042 |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 48 |
| Frame length | 5.07 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Motor orientation | Any |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/3 HP |
| Output KW | 0.25 kW |
| Overall Length | 12.23 in |
| Packaged height | 6.02 in |
| Packaged length | 14.06 in |
| Packaged width | 6.04 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 8 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.42 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 825 RPM |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |