Agency approvalsCSAAgency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature current7.6 aArmature Current7.6aArmature inductance6.683 mHArmature Inductance6.683mHArmature inertia10.9256 LI²Armature Inertia10.9256LI²Armature resistance0.7344 ohmsArmature Resistance0.7344ohmsArmature voltage90 VArmature Voltage90VBase indicatorNo mountingBase IndicatorNoMountingBase speed1750 RPMBase Speed1750rpmBearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Bearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Drip coverNo drip coverDrip CoverNoDripCoverDuty ratingCONTDuty RatingCONTEnclosureTEFCFeedback deviceNo feedbackFeedback DeviceNOFEEDBACKFrameD80CFrame materialSteelFrame MaterialSteelFrame prefixDFrame PrefixDHeater indicatorNo heaterHeater IndicatorNoHeaterInsulation classFInsulation ClassFLifting lugsNo lifting lugsLifting LugsNoLiftingLugsMotor lead exitKo boxMotor Lead ExitKoBoxMotor lead quantity/wire size2 @ 14 AWGMotor Lead Quantity/Wire Size2@14AWGMotor lead terminationFlying leadsMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor standardsIECMotor StandardsIECMounting arrangementB14Mounting ArrangementB14Output power0.750 HPOutput Power0.750HPOverall Length13.55INProduct familyGeneral PurposeProduct FamilyGeneralPurposePulley end bearing typeSealed bearingPulley End Bearing TypeSealedBearingService factor1.00Service Factor1Shaft Diameter0.748INShaft extension locationPulley endShaft Extension LocationPulleyEndShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft rotationReversibleShaft RotationReversibleShaft slinger indicatorNo slingerShaft Slinger IndicatorNoSlingerXP Class and GroupNoneXP divisionNot applicableXP DivisionNotApplicable
| Agency approvals | CSA |
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature current | 7.6 a |
| Armature Current | 7.6a |
| Armature inductance | 6.683 mH |
| Armature Inductance | 6.683mH |
| Armature inertia | 10.9256 LI² |
| Armature Inertia | 10.9256LI² |
| Armature resistance | 0.7344 ohms |
| Armature Resistance | 0.7344ohms |
| Armature voltage | 90 V |
| Armature Voltage | 90V |
| Base indicator | No mounting |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base speed | 1750 RPM |
| Base Speed | 1750rpm |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Drip cover | No drip cover |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty rating | CONT |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback device | No feedback |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | D80C |
| Frame material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame prefix | D |
| Frame Prefix | D |
| Heater indicator | No heater |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Insulation class | F |
| Insulation Class | F |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead quantity/wire size | 2 @ 14 AWG |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@14AWG |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor standards | IEC |
| Motor Standards | IEC |
| Mounting arrangement | B14 |
| Mounting Arrangement | B14 |
| Output power | 0.750 HP |
| Output Power | 0.750HP |
| Overall Length | 13.55IN |
| Product family | General Purpose |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley end bearing type | Sealed bearing |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Service factor | 1.00 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.748IN |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| XP Class and Group | None |
| XP division | Not applicable |
| XP Division | NotApplicable |