Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque3.72LB-FTBreak-down torque3.72 lb-ftCurrent @ Voltage5.000A@115.0VCurrent @ voltage5.000 A @ 115.0 VDesign CodeNDesign codeNDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load55.0%Efficiency @ 100% load55.0 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame48Frame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60.00 HzFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps2.5aHigh voltage full load amps2.5 aHP1/4 HpInsulation ClassBInsulation classBInverter CodeNotInverterInverter codeNot inverterIP RatingNONEKVA CodeLKVA codeLLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLine-line res @ 25° C8.77 Ohms A Ph / 6.84 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C8.77OhmsAPh/6.84OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked bearing indicatorNo locked bearingLocked-Rotor Torque2.79LB-FTLocked-rotor torque2.79 lb-ftMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor letter typeCap start, induction runMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type3411LMotor type3411LMotor Weight27Mounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles4Number of poles4Output @ Frequency.250HP@60HZOutput @ frequency.250 HP @ 60 HZOverall Length12.84 inPhase1Power Factor57Power factor57Product FamilyHazardousLocationMotorProduct familyHazardous location motorPull-Up Torque2.15LB-FTPull-up torque2.15 lb-ftPulley Face CodeStandardPulley face codeStandard
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 3.72LB-FT |
| Break-down torque | 3.72 lb-ft |
| Current @ Voltage | 5.000A@115.0V |
| Current @ voltage | 5.000 A @ 115.0 V |
| Design Code | N |
| Design code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 55.0% |
| Efficiency @ 100% load | 55.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 48 |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.5a |
| High voltage full load amps | 2.5 a |
| HP | 1/4 Hp |
| Insulation Class | B |
| Insulation class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| Inverter code | Not inverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | L |
| KVA code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 8.77 Ohms A Ph / 6.84 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 8.77OhmsAPh/6.84OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked bearing indicator | No locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 2.79LB-FT |
| Locked-rotor torque | 2.79 lb-ft |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor letter type | Cap start, induction run |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 3411L |
| Motor type | 3411L |
| Motor Weight | 27 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | .250HP@60HZ |
| Output @ frequency | .250 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 12.84 in |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 57 |
| Power factor | 57 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Product family | Hazardous location motor |
| Pull-Up Torque | 2.15LB-FT |
| Pull-up torque | 2.15 lb-ft |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Speed | 1725 RPM |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 11A |
| Starting current | 11 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage | 115/208-230 |
| Voltage @ Frequency | 208.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 208.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding thermal 1 | Automatic thermal overload |
| Winding Thermal 1 Location | SB |
| Winding thermal 1 location | SB |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP class and group | CLI GP D; CLII GP F,G |
| XP Division | DivisionI |
| XP division | Division I |
| XP Temp Code | T3C |
| XP temp code | T3C |