Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage2.000A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load82.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.0aHP0.75Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterDutyKVA CodeNLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMax Speed6000rpmMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@18AWGMotor Lead TerminationMSConnectorMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3520MMounting ArrangementF3Number of Poles2Output @ Frequency.750HP@60HZOverall Length11.09INPhase3Power Factor82Product FamilyWashDownAllStainlessSteelPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM3400 - 3600Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed3500rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.000A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 82.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.0a |
| HP | 0.75 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterDuty |
| KVA Code | N |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Max Speed | 6000rpm |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@18AWG |
| Motor Lead Termination | MSConnector |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3520M |
| Mounting Arrangement | F3 |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | .750HP@60HZ |
| Overall Length | 11.09IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 82 |
| Product Family | WashDownAllStainlessSteel |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 3500rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |