Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.4 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length4.01 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length7.80 inPackaged height4.56 inPackaged length11 inPackaged width5.5 inPACKARD66505Phase1Poles2REZNOR7162-0224RotationReversibleRPM3000Service factor1Shaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension3.25 inShaft typeFlatSpeed3200 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.4 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.01 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 7.80 in |
| Packaged height | 4.56 in |
| Packaged length | 11 in |
| Packaged width | 5.5 in |
| PACKARD | 66505 |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| REZNOR | 7162-0224 |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 3000 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 3.25 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3200 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |