Agency ApprovalsCSAEEVAgency approvalsCSA EEVAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBase indicatorNo mountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque19.9LB-FTBreak-down torque19.9 lb-ftCurrent @ Voltage2.900A@460.0VCurrent @ voltage2.900 A @ 460.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load86.5%Efficiency @ 100% load86.5 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame145JMFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60.00 HzFront Face CodeStandardFront face codeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps2.9aHigh voltage full load amps2.9 aInsulation ClassFInsulation classFInverter CodeInverterReadyInverter codeInverter readyKVA CodeLKVA codeLLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLine-line res @ 25° C2 Ohms A Ph / 0 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C2OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingLocked-Rotor Torque13.3LB-FTLocked-rotor torque13.3 lb-ftMotor FinishCLEARCOATMotor finishClear coatMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size9@18AWGMotor lead quantity/wire size9 @ 18 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type3528MMotor type3528MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles4Number of poles4Output @ Frequency2.000HP@60HZOutput @ frequency2.000 HP @ 60 HZOverall Length15.43 inPhase3Power Factor75Pow
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Agency approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base indicator | No mounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 19.9LB-FT |
| Break-down torque | 19.9 lb-ft |
| Current @ Voltage | 2.900A@460.0V |
| Current @ voltage | 2.900 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5% |
| Efficiency @ 100% load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 145JM |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front face code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9a |
| High voltage full load amps | 2.9 a |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| Inverter code | Inverter ready |
| KVA Code | L |
| KVA code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 2OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 13.3LB-FT |
| Locked-rotor torque | 13.3 lb-ft |
| Motor Finish | CLEARCOAT |
| Motor finish | Clear coat |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@18AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 3528M |
| Motor type | 3528M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | 2.000HP@60HZ |
| Output @ frequency | 2.000 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 15.43 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75 |
| Power factor | 75 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pull-Up Torque | 12.3LB-FT |
| Pull-up torque | 12.3 lb-ft |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley end bearing type | Sealed bearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley face code | C-face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped&Key |
| Pulley shaft indicator | Tapped & key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Shaft slinger indicator | Shaft slinger |
| Speed | 1755 RPM |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 41.9A |
| Starting current | 41.9 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Temp rise @ rated load | 65° C |
| Temp rise @ SF load | 80° C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 80°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 208.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 208.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |