Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque2.38LB-FTCurrent @ Voltage4.200A@115.0VDesign CodeNDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load62.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56Frame MaterialSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GHaz Area DivisionDivisionIHaz Area Temp CodeT3CHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.0aHP1/4 HpInsulation ClassBInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C2.22OhmsAPh/8.87OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque2.83LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3414LMotor Weight29Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency.250HP@60HZOverall Length13.22INPhase1Power Factor64Product FamilyHazardousLocationMotorPull-Up Torque1.68LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneService Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current21.6AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load43°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115/208-230Voltage @ Frequency208.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationEPWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 2.38LB-FT |
| Current @ Voltage | 4.200A@115.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 62.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| Haz Area Division | DivisionI |
| Haz Area Temp Code | T3C |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.0a |
| HP | 1/4 Hp |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 2.22OhmsAPh/8.87OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 2.83LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3414L |
| Motor Weight | 29 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .250HP@60HZ |
| Overall Length | 13.22IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 64 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Pull-Up Torque | 1.68LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 21.6A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115/208-230 |
| Voltage @ Frequency | 208.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | EP |
| Winding Thermal 2 | None |