Agency ApprovalsURAmbient Temperature50°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque368LB-FTCurrent @ Voltage40.000A@400.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load93.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame286TFrame MaterialIronFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps40.0aHP25Hz50Insulation ClassHInverter CodeInverterDutyKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.193OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque212LB-FTMax Speed2200rpmMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@8AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type1060MMounting ArrangementW8No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency25.000HP@50HZOverall Length27.76INPhase3Power Factor72Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque186LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1470Service Factor1.15Shaft Diameter1.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed1470rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current299AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZTemp. Rise @ Rated Load56°CTemp. Rise @ S.F. Load66°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage400Voltage @ Frequency400.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 50°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 368LB-FT |
| Current @ Voltage | 40.000A@400.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 286T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 40.0a |
| HP | 25 |
| Hz | 50 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterDuty |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.193OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 212LB-FT |
| Max Speed | 2200rpm |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@8AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 1060M |
| Mounting Arrangement | W8 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 25.000HP@50HZ |
| Overall Length | 27.76IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 72 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 186LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1470 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 1470rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 299A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 56°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 66°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 400 |
| Voltage @ Frequency | 400.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |