Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.40 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame3.3Frame length3.32 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency50 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length8.29 inPackaged height4.38 inPackaged length10.5 inPackaged width5.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endShaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension3.00 inShaft typeFlatSpeed1500/1250 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.40 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.32 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 8.29 in |
| Packaged height | 4.38 in |
| Packaged length | 10.5 in |
| Packaged width | 5.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 3.00 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1500/1250 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |