CoatingNo CoatingDegree Per Side25°EDP No2862Length of Cut1"MaterialHigh Speed SteelOverall Length3"Overall Length mm76.2Shank Dia. Tolerance+0"/-0.0005"Shank Diameter1/2"Tip Diameter1/8"TypeBall EndWTC No2862
| Coating | No Coating |
| Degree Per Side | 25° |
| EDP No | 2862 |
| Length of Cut | 1" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 3" |
| Overall Length mm | 76.2 |
| Shank Dia. Tolerance | +0"/-0.0005" |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Tip Diameter | 1/8" |
| Type | Ball End |
| WTC No | 2862 |