CoatingNo CoatingDegree Per Side1-1/2°EDP No3726Length of Cut1/2"MaterialC2 Micrograin CarbideOverall Length3"Overall Length mm76.2Shank Dia. Tolerance+0"/-0.0005"Shank Diameter1/8"Tip Diameter1/16"TypeBall EndWTC No3726
| Coating | No Coating |
| Degree Per Side | 1-1/2° |
| EDP No | 3726 |
| Length of Cut | 1/2" |
| Material | C2 Micrograin Carbide |
| Overall Length | 3" |
| Overall Length mm | 76.2 |
| Shank Dia. Tolerance | +0"/-0.0005" |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Tip Diameter | 1/16" |
| Type | Ball End |
| WTC No | 3726 |