Chamfer TypeSemi-BottomingClass of Fit2BCutting DirectionRight HandFinish/CoatingTiAlN CoatedFlute DirectionRight HandMaterialHSS-EMaterial ApplicationHard Materials, Steel, Stainless Steel and Non-Ferrous MaterialsMeasurement SystemImperialNumber of Flutes3Overall Length2.2047 inSeriesPRO-892SFShank Diameter0.141 inStylePRO-892SFSurface ConditionTiAlNThread FormUNFThread Length0.433 inThread Pitch40Thread Size#6-40Thread StandardGround/UNFTool Size#6-40 UNFTypeHigh Performance Universal
| Chamfer Type | Semi-Bottoming |
| Class of Fit | 2B |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish/Coating | TiAlN Coated |
| Flute Direction | Right Hand |
| Material | HSS-E |
| Material Application | Hard Materials, Steel, Stainless Steel and Non-Ferrous Materials |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 2.2047 in |
| Series | PRO-892SF |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Style | PRO-892SF |
| Surface Condition | TiAlN |
| Thread Form | UNF |
| Thread Length | 0.433 in |
| Thread Pitch | 40 |
| Thread Size | #6-40 |
| Thread Standard | Ground/UNF |
| Tool Size | #6-40 UNF |
| Type | High Performance Universal |