SpecificationsWeight (lbs)2.0
| Coating | No Coating |
| Cut Diameter, Inch | 3/4" |
| Cut Diameter, Metric | 19.05 |
| Cut Width | 3/8" |
| EDP No | 30390 |
| Material | Carbide Tipped |
| Number of Teeth | 6 |
| Overall Length | 3" |
| Radius | 1/32" |
| Radius Tolerance | ±0.001 |
| Shank Dia. Tolerance | 0 |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Shank Type | Weldon |
| Tooth Configuration | Straight |
| Type | Concave Radius Milling Cutters |
| Width Tolerance | ±0.010 |
| WTC No | R0312CAVCT |