Anti rotation styleOptional brake disc can stop output with optional caliper brakeApproximate clutch facing life472 kWhrBore detailsStraightBore size20 mm, Machined Bore with KeywayBore styleMachined Bore with KeywayCE certifiedCEClutch air chamber volume when new4.360 cm³Clutch air chamber volume when worn out11.390 cm³Clutch facing edge color codeBlueClutch facing effective area77.0 cm²Clutch Facing TypeUltra Low CoefficientClutch heat sink capacity41000 JouleClutch peak thermal input rate8.00 kWClutch response factor0.049Drive arrangementPilot mountDrive inertia15.81 kgcm²EnclosureOpenEngagement methodAirFinishBlack oxideInlet size0.250 BSPTInput bore min shaft insertion2.00 in, From Pilot End Full From Air Chamber EndLength4.75 inMaterials of constructionBlack oxideMax ambient temperature (°F)150Max clutch continuous thermal dissipation0.22 kWMax dynamic torque5.4 NmMax Speed3600 RPMMin ambient temperature (°F)32Min sprocket size25/48T, 35/32T, 40/25T, 50/21TMounting styleShaftOpen or enclosed designOpenOperating range (bar)0.2-6Outer Diameter4.56 inOutput bolt circle78 mmOutput bolt hole size4 M6-1.00 mm, Holes @ 90°Output shaft styleNoneOutput typePilotPilot size62 mmProduct featuresAir Engaged, Keyed, Straight Bore, Shaft MountRelease methodSpringRoHS compliantRoHSRPM3600Shaft inertia14 kgcm²
| Anti rotation style | Optional brake disc can stop output with optional caliper brake |
| Approximate clutch facing life | 472 kWhr |
| Bore details | Straight |
| Bore size | 20 mm, Machined Bore with Keyway |
| Bore style | Machined Bore with Keyway |
| CE certified | CE |
| Clutch air chamber volume when new | 4.360 cm³ |
| Clutch air chamber volume when worn out | 11.390 cm³ |
| Clutch facing edge color code | Blue |
| Clutch facing effective area | 77.0 cm² |
| Clutch Facing Type | Ultra Low Coefficient |
| Clutch heat sink capacity | 41000 Joule |
| Clutch peak thermal input rate | 8.00 kW |
| Clutch response factor | 0.049 |
| Drive arrangement | Pilot mount |
| Drive inertia | 15.81 kgcm² |
| Enclosure | Open |
| Engagement method | Air |
| Finish | Black oxide |
| Inlet size | 0.250 BSPT |
| Input bore min shaft insertion | 2.00 in, From Pilot End Full From Air Chamber End |
| Length | 4.75 in |
| Materials of construction | Black oxide |
| Max ambient temperature (°F) | 150 |
| Max clutch continuous thermal dissipation | 0.22 kW |
| Max dynamic torque | 5.4 Nm |
| Max Speed | 3600 RPM |
| Min ambient temperature (°F) | 32 |
| Min sprocket size | 25/48T, 35/32T, 40/25T, 50/21T |
| Mounting style | Shaft |
| Open or enclosed design | Open |
| Operating range (bar) | 0.2-6 |
| Outer Diameter | 4.56 in |
| Output bolt circle | 78 mm |
| Output bolt hole size | 4 M6-1.00 mm, Holes @ 90° |
| Output shaft style | None |
| Output type | Pilot |
| Pilot size | 62 mm |
| Product features | Air Engaged, Keyed, Straight Bore, Shaft Mount |
| Release method | Spring |
| RoHS compliant | RoHS |
| RPM | 3600 |
| Shaft inertia | 14 kgcm² |