Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.75 inDistance between inside sidebars0.5 inHeight13.50Length12.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)7030Number of strands1Overall width1.1 inPin diameter0.234 inPin Length (in)1.1Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.469SeriesRoller ChainSidebar height0.71 inSidebar thickness0.13 inSprocket unitC-20Ultimate average strength8500 lb/ftUnit of dimensioninVolume8.416Volume unitGLLWidth12.00Width Between Outer Plates (in)0.5
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.75 in |
| Distance between inside sidebars | 0.5 in |
| Height | 13.50 |
| Length | 12.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 7030 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.1 in |
| Pin diameter | 0.234 in |
| Pin Length (in) | 1.1 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.469 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.71 in |
| Sidebar thickness | 0.13 in |
| Sprocket unit | C-20 |
| Ultimate average strength | 8500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 8.416 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 12.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.5 |