Average Ultimate Strength880 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1/4"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load22 lbsOverall Length100 ftPin Diameter0.0905"Pitch1/4"Plate Height0.236"Plate Thickness0.030"Roller Diameter0.130"Roller Width1/8"Strands1TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 880 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1/4" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 22 lbs |
| Overall Length | 100 ft |
| Pin Diameter | 0.0905" |
| Pitch | 1/4" |
| Plate Height | 0.236" |
| Plate Thickness | 0.030" |
| Roller Diameter | 0.130" |
| Roller Width | 1/8" |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch |