Average Ultimate Strength3670 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch5/8"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load150 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.200"Pin Link Plate Thickness0.065"Pitch5/8"Plate Height0.571"Roller Diameter0.400"Roller Link Plate Thickness0.065Roller Width0.380"Strands1TypeBritish Standard Riveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 3670 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 5/8" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 150 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.200" |
| Pin Link Plate Thickness | 0.065" |
| Pitch | 5/8" |
| Plate Height | 0.571" |
| Roller Diameter | 0.400" |
| Roller Link Plate Thickness | 0.065 |
| Roller Width | 0.380" |
| Strands | 1 |
| Type | British Standard Riveted Single Pitch |