Body styleBlockBody StyleBlockBore diameter (in)1 7/16 inBore Diameter (in)1 7/16 inBore shapeRoundBore ShapeRoundBore typeShaft-readyBore TypeShaft-readyChain numberKU8500 SprocketsChain NumberKU8500 SprocketsHeight3.00Hub typeA-No HubLength7.00MaterialNylonNet Weight1.24Number of keyways1Number of Keyways1Number of set screws1SSNumber Of Set Screws1SSNumber of Teeth25TNumber Of Teeth25TPitch diameter (in)6.039 inPitch Diameter (in)6.039 inPitch diameter (mm)153.41 mmPitch Diameter (mm)153.41 mmSprocket constructionMachined Non-Split SprocketSprocket ConstructionMachined Non-Split SprocketSprocket materialPASprocket MaterialPAUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.409Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth7.00
| Body style | Block |
| Body Style | Block |
| Bore diameter (in) | 1 7/16 in |
| Bore Diameter (in) | 1 7/16 in |
| Bore shape | Round |
| Bore Shape | Round |
| Bore type | Shaft-ready |
| Bore Type | Shaft-ready |
| Chain number | KU8500 Sprockets |
| Chain Number | KU8500 Sprockets |
| Height | 3.00 |
| Hub type | A-No Hub |
| Length | 7.00 |
| Material | Nylon |
| Net Weight | 1.24 |
| Number of keyways | 1 |
| Number of Keyways | 1 |
| Number of set screws | 1SS |
| Number Of Set Screws | 1SS |
| Number of Teeth | 25T |
| Number Of Teeth | 25T |
| Pitch diameter (in) | 6.039 in |
| Pitch Diameter (in) | 6.039 in |
| Pitch diameter (mm) | 153.41 mm |
| Pitch Diameter (mm) | 153.41 mm |
| Sprocket construction | Machined Non-Split Sprocket |
| Sprocket Construction | Machined Non-Split Sprocket |
| Sprocket material | PA |
| Sprocket Material | PA |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.409 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 7.00 |