Chain pitch [Nom]1 inDistance between inside sidebars0.63 inHeight1.00Length7.50MaterialCarbon steelNumber of strands1Overall width1.37 inPin diameter0.312 inPin Length (in)1.37Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardSeriesRoller ChainSidebar height0.91 inSidebar thickness0.13 inUltimate average strength14500 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.922Volume unitCDMWidth7.50Width Between Outer Plates (in)0.63
| Chain pitch [Nom] | 1 in |
| Distance between inside sidebars | 0.63 in |
| Height | 1.00 |
| Length | 7.50 |
| Material | Carbon steel |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.37 in |
| Pin diameter | 0.312 in |
| Pin Length (in) | 1.37 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.91 in |
| Sidebar thickness | 0.13 in |
| Ultimate average strength | 14500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.922 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 7.50 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.63 |