Average Ultimate Strength41100 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1 1/2"MaterialAlloy SteelMaximum Allowable Load8020 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.576"Pin Link Plate Thickness0.193"Pitch1-1/2"Plate Height1.315"Roller Diameter1.000"Roller Link Plate Thickness0.233Roller Width1.000"Strands1TypeBritish Standard Riveted
| Average Ultimate Strength | 41100 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Allowable Load | 8020 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.576" |
| Pin Link Plate Thickness | 0.193" |
| Pitch | 1-1/2" |
| Plate Height | 1.315" |
| Roller Diameter | 1.000" |
| Roller Link Plate Thickness | 0.233 |
| Roller Width | 1.000" |
| Strands | 1 |
| Type | British Standard Riveted |