Chain pitch [Nom]1 inDistance between inside sidebars0.31 inHeight1.00Length8.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)0.068Overall width0.7 inPin diameter0.156 inPin Length (in)0.7Product TypeStandard-Approved Performance Double Pitch DriveRoller Diameter (in)0.313SeriesRoller ChainSidebar height0.45 inSidebar thickness0.06 inSprocket unitC-38Ultimate average strength3900 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.277Volume unitGLLWidth8.00Width Between Outer Plates (in)0.31
| Chain pitch [Nom] | 1 in |
| Distance between inside sidebars | 0.31 in |
| Height | 1.00 |
| Length | 8.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 0.068 |
| Overall width | 0.7 in |
| Pin diameter | 0.156 in |
| Pin Length (in) | 0.7 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Double Pitch Drive |
| Roller Diameter (in) | 0.313 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.45 in |
| Sidebar thickness | 0.06 in |
| Sprocket unit | C-38 |
| Ultimate average strength | 3900 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.277 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 8.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.31 |