Barrel Diameter (in)1.75 inBarrel Length (in)4.38 inBase Catalog NoWHX150Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)6.05 inChain pitch [Nom]6.05 inChain Sub-CategoryNarrow MillDistance between inside sidebars3 inMaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)90000 lbNet Weight15.90Overall width6.31 inOverall Width/Pin Length (in)6.31 inPin diameter1 inPin Diameter (in)1 inPlate Depth (in)2.5 inPlate Thickness (in)0.5 inProduct TypeWHXRated working load15000 lb/ftRated Working Load (lb/ft)15000 lb/ftRoller/bushing/barrel diameter1.75 inSidebar height2.5 inSidebar thickness0.5 inSprocket unit132Sprocket Unit132Ultimate average strength78000 lb/ftWeight unitLBWidth Between Outer Plates (in)3 in
| Barrel Diameter (in) | 1.75 in |
| Barrel Length (in) | 4.38 in |
| Base Catalog No | WHX150 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 6.05 in |
| Chain pitch [Nom] | 6.05 in |
| Chain Sub-Category | Narrow Mill |
| Distance between inside sidebars | 3 in |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 90000 lb |
| Net Weight | 15.90 |
| Overall width | 6.31 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 6.31 in |
| Pin diameter | 1 in |
| Pin Diameter (in) | 1 in |
| Plate Depth (in) | 2.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.5 in |
| Product Type | WHX |
| Rated working load | 15000 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 15000 lb/ft |
| Roller/bushing/barrel diameter | 1.75 in |
| Sidebar height | 2.5 in |
| Sidebar thickness | 0.5 in |
| Sprocket unit | 132 |
| Sprocket Unit | 132 |
| Ultimate average strength | 78000 lb/ft |
| Weight unit | LB |
| Width Between Outer Plates (in) | 3 in |