Chain ConstructionCotteredChain pitch [Nom]1.75 inDistance between inside sidebars1 inHeight7.00Length17.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)114840Number of strands3Overall width6.07 inPin diameter0.5 inPin Length (in)6.07Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)1SeriesRoller ChainSidebar height1.56 inSidebar thickness0.22 inSprocket unitC-28Ultimate average strength145500 lb/ftUnit of dimensioninVolume8.758Volume unitGLLWidth17.00Width Between Outer Plates (in)1
| Chain Construction | Cottered |
| Chain pitch [Nom] | 1.75 in |
| Distance between inside sidebars | 1 in |
| Height | 7.00 |
| Length | 17.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 114840 |
| Number of strands | 3 |
| Overall width | 6.07 in |
| Pin diameter | 0.5 in |
| Pin Length (in) | 6.07 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 1 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.56 in |
| Sidebar thickness | 0.22 in |
| Sprocket unit | C-28 |
| Ultimate average strength | 145500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 8.758 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 17.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 1 |