Chain ConstructionCotteredChain pitch [Nom]2.5 inDistance between inside sidebars1.5 inMaterialSteelNumber of strands2Overall width3.692 inPin diameter0.88 inPin Length (in)3.692Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardSeriesRoller ChainSidebar height2.38 inSidebar thickness0.38 inUltimate average strength135000 lb/ftWidth Between Outer Plates (in)1.5
| Chain Construction | Cottered |
| Chain pitch [Nom] | 2.5 in |
| Distance between inside sidebars | 1.5 in |
| Material | Steel |
| Number of strands | 2 |
| Overall width | 3.692 in |
| Pin diameter | 0.88 in |
| Pin Length (in) | 3.692 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 2.38 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Ultimate average strength | 135000 lb/ft |
| Width Between Outer Plates (in) | 1.5 |