Average Ultimate Strength10670 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load460 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.225"Pin Link Plate Thickness0.070"Pitch3/4"Plate Height0.626"Roller Diameter0.475"Roller Link Plate Thickness0.070Roller Width0.460"Strands1TypeBritish Standard Riveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 10670 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 460 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.225" |
| Pin Link Plate Thickness | 0.070" |
| Pitch | 3/4" |
| Plate Height | 0.626" |
| Roller Diameter | 0.475" |
| Roller Link Plate Thickness | 0.070 |
| Roller Width | 0.460" |
| Strands | 1 |
| Type | British Standard Riveted Single Pitch |