Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1.5 inDistance between inside sidebars0.5 inHeight4.00Length6.00MaterialCarbon steelNumber of strands2Overall width1.21 inPin diameter0.234 inPin Length (in)65.56Product TypeStandard-Approved Performance Double Pitch ConveyorRoller/bushing/barrel diameter0.469 inSeriesRoller ChainSidebar height0.68 inSidebar thickness0.13 inUltimate average strength8500 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.623Volume unitGLLWidth6.00Width Between Outer Plates (in)0.5
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1.5 in |
| Distance between inside sidebars | 0.5 in |
| Height | 4.00 |
| Length | 6.00 |
| Material | Carbon steel |
| Number of strands | 2 |
| Overall width | 1.21 in |
| Pin diameter | 0.234 in |
| Pin Length (in) | 65.56 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Double Pitch Conveyor |
| Roller/bushing/barrel diameter | 0.469 in |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.68 in |
| Sidebar thickness | 0.13 in |
| Ultimate average strength | 8500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.623 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 6.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.5 |