Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1.25 inDistance between inside sidebars0.75 inHeight2.00Length13.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)19530Number of strands1Overall width1.65 inPin diameter0.375 inPin Length (in)1.65Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.75SeriesRoller ChainSidebar height1.13 inSidebar thickness0.16 inSprocket unitC-24Ultimate average strength26000 lb/ftUnit of dimensioninVolume1.463Volume unitGLLWidth13.00Width Between Outer Plates (in)0.75
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1.25 in |
| Distance between inside sidebars | 0.75 in |
| Height | 2.00 |
| Length | 13.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 19530 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.65 in |
| Pin diameter | 0.375 in |
| Pin Length (in) | 1.65 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.75 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.13 in |
| Sidebar thickness | 0.16 in |
| Sprocket unit | C-24 |
| Ultimate average strength | 26000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.463 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 13.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.75 |